Jak dbać o potencję i jakość swojego życia łóżkowego

Zobacz wszystkie artykuły

Erekcja jest złożonym procesem, na który wpływa wiele czynników. Rzadko kiedy lekarze są w stanie wskazać jedną przyczynę kłopotów z erekcją. Ze względu na genezę problemów możemy mówić o przyczynach psychologicznych lub organicznych. Na zdolność do osiągnięcia erekcji wpływają również czynniki zewnętrzne, takie jak np. zażywane leki.

Brak wzwodu - przyczyny psychologiczne

Problemy z erekcją o podłożu psychologicznym stanowią od 15% do 20% przypadków1. Efekty psychogennych zaburzeń mogą być bardzo poważne. Możemy mówić o tak zwanym efekcie błędnego koła. Problemy ze wzwodem negatywnie wpływają na samoocenę mężczyzn, a obniżone poczucie własnej wartości uruchamia lawinę negatywnych emocji.

Do najczęstszych przyczyn tego typu zaburzeń należą zmęczenie i stres. Są wymieniane jako podstawowe źródło problemów z erekcją przez 62% mężczyzn w wieku 18-34 lat2 i przez 58% mężczyzn w wieku 35-54 lat. Podczas gdy dla młodych mężczyzn główną przyczyną kłopotów z potencją jest właśnie przemęczenie, stres, osłabienie, mężczyźni w średnim wieku często wskazują na rutynę w związku (30% wskazań w grupie wiekowej 35-54 lat).

Jeśli więc czujemy, że zabrnęliśmy w ślepy zaułek i nie potrafimy znaleźć drogi wyjścia, warto zgłosić się do lekarza specjalisty – seksuologa lub psychologa. Na początku warto jednak porozmawiać z partnerką – jej wsparcie i zaangażowanie może okazać się kluczowe w powrocie do sprawności seksualnej.

Pamiętajmy – kłopoty z erekcją o podłożu psychologicznym można przezwyciężyć. Silna motywacja, konsekwencja, wsparcie najbliższych, a czasem pomoc specjalisty wystarczą by odzyskać pewność siebie w sytuacjach intymnych i poczuć się „prawdziwym” mężczyzną.

Problemy z erekcją - przyczyny organiczne

Schorzenia naczyniowe

Schorzenia układu krwionośnego utrudniają przepływ krwi w organizmie, a tym samym obniżają zdolność do osiągnięcia wzwodu. Najczęściej są to choroby wieńcowe, miażdżyca, cukrzyca typu II, nadciśnienie, zawały i wylewy.3

Przyczyny neurogenne

Związane z uszkodzeniem kręgów, nerwów i mózgu. Mogą mieć źródła mechaniczne (wypadki, operacje) lub wynikać z powikłań chorobowych (stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona, choroba Alzheimera).4

Przyczyny hormonalne

Pochodne zaburzonej gospodarki hormonalnej, związane z chorobami takimi jak hipogonadyzm, nadczynność i niedoczynność tarczycy czy zespół Cushinga.5

Przyczyny anatomiczne

Wrodzone i nabyte zmiany na ciele, które mogą przeszkodzić w osiągnięciu pełnej erekcji (stulejka, choroba Peyroniego)6. W tej grupie przyczyn, znajdują się również wszelkie zakażenia7, urazy8, krwawienia wewnętrzne oraz operacje narządów rozrodczych i okolic krocza9.

Przyczyny farmakologiczne

Zażywanie niektórych leków może powodować problemy z erekcją. Zaliczamy do nich między innymi:

- leki moczopędne, beta blokery i leki na nadciśnienie starszej generacji,
- leki hipoliopemiczne (zmniejszające stężenie lipidów) i fibraty,
- antydepresanty i leki przeciwpsychotyczne,
- kortykosteroidy, antyandrogeny i inne leki hormonalne,
- leki na epilepsję,
- antagoniści receptora H2 (stosowane przy wrzodach żołądka),
- leki antyhistaminowe,
- leki cytotoksyczne

Brak erekcji objawem poważnych chorób

Brak erekcji i problemy z oddawaniem moczu bywają objawem przerostu stercza lub raka prostaty. Problemy z erekcją mogą być również pierwszym objawem schorzeń takich jak choroby serca czy wieńcowe, cukrzyca, miażdżyca oraz nadciśnienie. Mogą również być wskaźnikiem zmian hormonalnych, w szczególności spadku testosteronu. Kłopoty z erekcją mogą mieć różne podłoże, ważne więc, aby po diagnozę udać się do lekarza, a nie opierać się na wiedzy dostępnej w Internecie.

Niepełna erekcja lub jej brak w podeszłym wieku

Kłopoty z osiągnięciem erekcji mogą się nasilać w podeszłym wieku. Nawet 40% mężczyzn po 40-tym roku życia może być dotkniętych tym problemem, w wieku 70 lat dotyczy to już prawie 70%10 męskiej części populacji. Czy to naturalna kolej rzeczy?

Z wiekiem organizm produkuje mniej testosteronu, spada wydolność układu naczyniowego, spada też libido. Nie znaczy to jednak, że mężczyzna w jesieni życia nie może cieszyć się udanym życiem seksualnym. Problemy z erekcją można przezwyciężyć nawet w podeszłym wieku. Niezbędne jednak będzie podjęcie odpowiednich kroków zaradczych w formie zmiany diety, wprowadzenia ćwiczeń fizycznych, właściwiej terapii , lub suplementacji.


1 Za http://umm.edu/health/medical/reports/articles/erectile-dysfunction

2 Za „Potencja – dane ilościowe” Badania Walmark dla Permen

3 Za http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23735361

4 Za http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11758794

5 Za http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17085164

6 Za http://www.nhs.uk/Conditions/Erectile-dysfunction/Pages/Causes.aspx

7 Za http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16796607

8 Za https://www.cornellurology.com/clinical-conditions/erectile-dysfunction/causes-of-erectile-dysfunction/

9 Za http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8535719

10 Za http://www.clevelandclinicmeded.com/medicalpubs/diseasemanagement/endocrinology/erectile-dysfunction/Default.htm#bib1