Wspomaganie erekcji a właściwa suplementacja

Zobacz wszystkie artykuły

Dieta ma istotny wpływ na potencję. Jak prezentuje się zależność między dietą, a erekcją i w jakim stopniu styl życia wpływa na sprawność seksualną?

Dieta a erekcja i inne choroby cywilizacyjne

Nieprzestrzeganie prawidłowej diety i prowadzenie niezdrowego trybu życia z pewnością może doprowadzić do problemów z erekcją. Z czego to wynika? Jak uniknąć jakichkolwiek powikłań?

Zwiększone stężenie cukru we krwi, otyłość czy nadmiar cholesterolu prowadzi do zaburzeń funkcjonowania serca, wystąpienia zmian miażdżycowych i upośledzenia przepływu krwi w organizmie.

Do najczęstszych przyczyn zaburzeń erekcji zaliczamy choroby przewlekłe, takie jak miażdżyca, cukrzyca oraz choroba wieńcowa1. Są to schorzenia ściśle powiązane ze złą dietą i niezdrowym trybem życia. Gdy krew nie dociera do ciał jamistych w penisie, dochodzi do zaburzeń erekcji.

Z naszej diety powinny zniknąć wysoko przetworzone produkty obfite w sól oraz tłuszcze trans (nienasycone). Podobnie ma się sprawa z cukrami prostymi i słodzikami. Do diety warto włączyć natomiast duże ilości świeżych owoców i warzyw.

A co ponadto powinno znaleźć się w naszym menu, jeśli chcemy skomponować dietę, która korzystnie wpłynie na erekcję i sprawność seksualną?

Dieta na potencję

Jak się odżywiać, aby zadbać o sprawność seksualną i prawidłową erekcję? Różnorodnie i rozsądnie. Zbilansowana dieta na potencję powinna być bogata w zróżnicowane składniki odżywcze. Wielonienasycone tłuszcze, błonnik, wartościowe białko spożywane z umiarem pozwalają zmniejszyć ryzyko występowania zaburzeń erekcji.2 Te składniki znajdziemy np. w pełnoziarnistym pieczywie i makaronach, rybach oraz tłuszczach pochodzenia roślinnego.

Dieta na poprawę erekcji powinna być bogata w witaminę B123, żelazo czy azotany4, które pozytywnie wpływają na krążenie krwi i dystrybucję tlenu w organizmie. Znajdziemy je np. w warzywach liściastych (szpinaku, sałacie), burakach, owocach morza i orzechach. Pamiętajmy - lepsze ukrwienie organizmu pozytywnie wpływa na erekcję.

W erekcji kluczowe znaczenie ma synteza tlenku azotu (NO) oraz odpowiednie stężenie testosteronu. Niedobory tlenku azotu i testosteronu mogą być uzupełniane za pomocą suplementów diety wspomagających erekcję. Skuteczny suplement diety na potencję powinien zawierać składniki takie jak l-arginina, ekstrakt z buzdyganka naziemnego czy korzenia żeń-szenia.

Ćwiczenia na erekcję

Styl życia znacząco wpływa na potencję. Prowadzone na przestrzeni 3 lat badanie wykazało, że zwiększenie aktywności fizycznej poprawia jakość erekcji w jednej trzeciej wypadków.5 Zmniejszenie masy ciała zwiększa ilość wytwarzanego testosteronu i usprawnia krążenie krwi, a umięśniona sylwetka pozytywnie wpływa na samoocenę6. Dlatego warto regularnie ćwiczyć.

Bieganie, pływanie i spacery to nie wszystko. Jednym z zalecanych ćwiczeń jest napinanie znajdujących się wewnątrz ud mięśni Kegla.7 10 – 20 powtórzeń dziennie wystarczy by wzmocnić tę partię mięśni, która pomaga dłużej utrzymywać erekcję.

Kontrolowanie masy ciała, unikanie używek i odpowiednia dieta – takie nawyki nie tylko korzystnie wpłyną na potencję, ale również poprawią kondycję całego ciała i samopoczucie.

Dieta a erekcja – fakty i mity

Niestety, nie istnieje jedzenie, które w cudowny sposób wywoła erekcję. Podniecające działanie „afrodyzjaków” to mit8, przynajmniej na płaszczyźnie medycznej. Nie oznacza jednak, że nie tkwi w nim ziarenko prawdy. Emocje potrafią odegrać ogromną rolę w sytuacjach intymnego zbliżenia. Romantyczny posiłek z niewielką ilością wina lub szampana może pomóc w stworzeniu odpowiedniej atmosfery.


1 Za Rabijewski M. Zaburzenia erekcji, etiologia i leczenie, Przegląd Urologiczny, 2006/4 (38)

2 Za http://www.health.harvard.edu/mens-health/5-natural-ways-to-overcome-erectile-dysfunction

3 Za http://www.amepc.org/tau/article/view/4587/5470

4 Za http://www.everydayhealth.com/erectile-dysfunction-pictures/foods-that-fight-erectile-dysfunction.aspx#02

5 Za http://jama.jamanetwork.com/article.aspx?articleid=198993

6 Za http://www.ajconline.org/article/S0002-9149(14)02270-X/abstract

7 Za http://www.healthline.com/health/erectile-dysfunction/exercises#BasicKegels2

8 Za http://www.yourtango.com/2007216/eat-drink-man-woman