Problemy z erekcją - jak sobie z nimi radzić?

Zobacz wszystkie artykuły

Rosnąca ilość przypadków impotencji jest konsekwencją życia w nowoczesnym świecie. Czy można zatem zaliczyć problemy z erekcją do grupy chorób cywilizacyjnych?

Zaburzenia erekcji to choroba cywilizacyjna – PRAWDA

Definicja „choroby cywilizacyjnej” jest dość szeroka, ale przede wszystkim dotyczy schorzeń związanych z negatywnymi skutkami życia w wysoko rozwiniętej cywilizacji. Zaliczamy do nich schorzenia serca (nadciśnienie, chorobę wieńcową, miażdżycę, udary), cukrzycę typu II, astmę, otyłość, alergie, osteoporozę, gruźlicę, nowotwory, choroby psychiczne oraz schorzenia przewodu pokarmowego.1

O ile na powyższej liście nie wymieniono zaburzeń erekcji, to w większości przypadków mogą być one pochodną powyższych schorzeń. Łączy je podobny zestaw czynników: brak ruchu, stres, zanieczyszczenie powietrza, nieprawidłowa dieta oraz używki. Spadek libido i problemy z erekcją można więc uznać za jedno ze schorzeń cywilizacyjnych dotykających mężczyzn.

Nadciśnienie może powodować kłopoty z erekcją – PRAWDA

Schorzenia układu krążenia i ich powikłania dotyczą coraz większej grupy Polaków. Ich najczęstszą przyczyną jest odkładanie się na ściankach tętnic cholesterolu w postaci blaszek miażdżycowych. Tworzą się przewężenia, które utrudniają przepływ krwi do narządów i powodują ich niedokrwienie.

Osoby z miażdżycą i nadciśnieniem mogą równolegle mieć kłopoty z erekcją. Niepełny wzwód lub jego brak może wynikać z utrudnionego dopływu krwi do ciał jamistych w prąciu. Lekarze zwracają również uwagę że zaburzenia erekcji mogą być jednym z pierwszych objawów nadciśnienia tętniczego.2

Depresja może powodować problemy z erekcją – PRAWDA

Od 35 do 47 procent mężczyzn z depresją uskarża się na problemy z uzyskaniem lub utrzymaniem erekcji1. Kliniczna postać tego schorzenia wywołuje zaburzenia hormonalne, czego efektem może być obniżenie męskiego libido. Z kolei niepowodzenia seksualne nie poprawiają samopoczucia i samooceny, mogą natomiast prowadzić do impotencji psychicznej. Wpływ na erekcję mogą mieć również leki pomagające osobom z depresja Stosowanie tzw. antydepresantów u 40% zażywających powoduje kłopoty z potencją3 – takie skutki uboczne zostały stwierdzone choćby w przypadku stosowania sertraliny, fluoksetyny czy escitalopramu4. Dlatego osoby z kliniczną depresją, zażywające w ramach terapii odpowiednie leki, w kwestii problemów z erekcją powinny dodatkowo skonsultować się z urologiem i (lub) seksuologiem.

Cukrzyca nie wpływa na potencję – FAŁSZ

Cukrzyca to problem dotyczący kilkuset milionów ludzi na całym świecie, a w Polsce chorzy na cukrzycę stanowią aż 9,03% populacji.5 Choroba może mieć podłoże genetyczne lub być konsekwencją stylu życia. Każda jej postać może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia i życia. Jedną z nich jest trzykrotnie większa szansa na wystąpienie kłopotów z erekcją.6

Jedną z głównych przyczyn zaburzeń erekcji z powodu cukrzycy, jest uszkodzenie naczyń krwionośnych i nerwów na skutek zwiększonej ilości cukru we krwi. Następstwem są zaburzenia w funkcjonowaniu układu krążenia, które mogą poważnie zaszkodzić zdolności do osiągania wzwodu. Odpowiednia dieta oraz zmiana nawyków może pomóc zarówno w przypadku cukrzycy, jak i powiązanych z nią zaburzeniach erekcji. Zastosowanie się do zmian może pomóc w problemach ze wzwodem.

Otyłość i zła dieta może zaszkodzić męskiej potencji – PRAWDA

Otyłość jest dziś coraz bardziej powszechnym problemem. Niewłaściwa dieta i siedzący tryb życia to norma dla mieszkańców dużych miast. Efekty takich zaniedbań nie pozostają bez wpływu na jakość życia seksualnego. Jak wykazało prowadzone na przestrzeni 3 lat badanie, spadek współczynnika BMI oraz zwiększenie aktywności fizycznej poprawia jakość erekcji w jednej trzeciej przypadków.7 Ograniczenie spożycia tłuszczów nasyconych soli oraz produktów wysoko przetworzonych pomoże nie tylko ogólnemu stanowi zdrowia, ale także usprawni krążenie krwi, które jest niezbędne do dobrego funkcjonowania układu płciowego.

Zmiany powinny objąć nie tylko eliminowanie kolejnych pozycji z menu, lecz również wdrożenie specjalnej diety sprzyjającej potencji. Tak zwana kuchnia śródziemnomorska, bogata w tłuszcze roślinne, ryby, owoce morza i dużą ilość nieprzetworzonych warzyw poprawia funkcjonowanie całego organizmu z układem krążenia na czele, a więc pośrednio wpływa również na potencję. Potrawy zawierające argininę( pistacje, orzeszki ziemne, sezam, jogurty ,owoce morza) pomagają w procesie spermatogenezy (tworzenia plemników), a azotany zawarte w warzywach liściastych i burakach wpływają na elastyczność naczyń krwionośnych. Dieta wspomagająca potencję powinna też obejmować produkty spożywcze takie jak ostrygi, wątrobę, ziarna dyni oraz ciecierzycę, ponieważ zawarte w nich duże ilości żelaza usprawniają proces produkcji testosteronu.

Mężczyźni, u których pojawią się problemy z uzyskaniem wzwodu, w pierwszej kolejności powinni przyjrzeć się swojemu stylowi życia.


1 Za https://www.tai.org.au/index.php?q=node%2F19&pubid=336&act=display

2 Za http://www.everydayhealth.com/erectile-dysfunction/connection-to-depression.aspx

3 Za http://www.medscape.org/viewarticle/457164

4 Za http://www.healthline.com/health/erectile-dysfunction/antidepressant-sexual-side-effects#Culprits2

5 Za http://www.stopacukrzycowa.com/cukrzyca_ukryta_pandemia_polska_raport_2013.pdf

6 Za Za http://www.everydayhealth.com/erectile-dysfunction/erectile-dysfunction-and-type-2-diabetes.aspx

7 Za http://jama.jamanetwork.com/article.aspx?articleid=198993