Problemy z erekcją i ich wpływ na relacje z partnerką.

Zobacz wszystkie artykuły

Nie bez powodu seks nazwany jest „sztuką kochania”. By był satysfakcjonujący, zwykle wymaga zarówno siły, jak i finezji obojga partnerów. Ważny jest też komfort psychiczny i odpowiednia atmosfera. Udany seks nie tylko stanowi podwaliny pod długotrwały, intymny związek, ale też dostarcza poczucia spełnienia, które bezpośrednio przekłada się na inne dziedziny życia. Co więc zrobić w sytuacji, gdy same chęci nie wystarczają?

Krótka, słaba erekcja lub brak erekcji nawet w młodym wieku

Zaburzenia erekcji – w skrócie ED (z ang. erectile dysfunction), to stała bądź nawracająca niemożność osiągnięcia lub utrzymania erekcji podczas stosunku seksualnego. Problem ten, w mniej lub bardziej dotkliwy sposób dotyczy nawet 60% Polaków między 40., a 60. rokiem życia.1

W zdecydowanej większości, bo aż w 80% przypadków, zaburzenia erekcji mają podłoże zdrowotne: choroby serca i układu krwionośnego, cukrzyca, otyłość, zaburzenia neurologiczne i hormonalne. W takich przypadkach na proces leczenia problemów z erekcją należy spojrzeć bardziej kompleksowo. Częstą przyczyną kłopotów z erekcją jest także zaawansowany wiek mężczyzny – jednakże mamy wówczas do czynienia nie tyle z zaburzeniami erekcji, co po prostu ze zmianą tempa i intensywności życia seksualnego.

Raporty przeprowadzone w ciągu ostatnich lat wskazują jednak na to, że z impotencją coraz częściej zmagają się mężczyźni młodzi, jeszcze przed 30. rokiem życia. W tych przypadkach najczęstszą przyczyną są problemy natury psychologicznej.

„Czy brak erekcji przy kobiecie dyskwalifikuje mnie jako mężczyznę?”

W dzisiejszych czasach coraz trudniej mężczyznom odnaleźć własną tożsamość. Współczesne media kreują kulturę, w której lansuje się różnorodne, niekiedy sprzeczne ze sobą wzorce męskości. Zestaw cech, które jeszcze do niedawna były atrybutami „prawdziwego mężczyzny” (czyli zaradność, samodzielność, zdolności przywódcze oraz nieustanna gotowość do podjęcia aktu seksualnego), są obecnie konfrontowane z wymaganiami nowego pokolenia przebojowych, niezależnych kobiet – czyli z uległością, delikatnością i zdolnością do kompromisu. Mężczyźni są więc zdezorientowani i często stają przed oczekiwaniami, którym nie są w stanie sprostać. A to może przekładać się na problemy natury seksualnej.

U 90% mężczyzn zaburzenia erekcji powodują spadek poczucia własnej wartości. Nic w tym dziwnego, skoro aż 72% z nich jest zdania, że najważniejszym atrybutem męskości jest właśnie sprawność seksualna. Stres związany z pracą i utrzymaniem rodziny, przemęczenie, zła dieta i siedzący tryb życia mogą powodować przejściową lub długotrwałą impotencję. Czasem też partner obawia się, że nie będzie w stanie sprostać wymaganiom partnerki (dotyczy to głównie młodych par); kiedy indziej do długoletniego związku wkrada się nuda, która gasi płomień pożądania. W takich sytuacjach mężczyzna zaczyna unikać seksu, a do frustracji wynikającej z niemożności uprawiania miłości często dochodzą oskarżenia partnerki o zdradę (co trzecia Polka w takiej sytuacji szuka winy w sobie i uważa, że nie jest już dla partnera atrakcyjna). Koło się zamyka, a mężczyzna nie zawsze jest w stanie sobie z tym sam poradzić.

Erekcja przed stosunkiem i podczas stosunku – małymi krokami możesz odzyskać sprawność seksualną!

Punktem wyjścia kuracji zapobiegającej zaburzeniom erekcji powinna być szczera rozmowa – zarówno z partnerką, jak i z lekarzem-specjalistą, który pomoże zdiagnozować i wyleczyć problem. Wielu mężczyzn woli jednak trzymać frustracje w sobie, niż publicznie przyznać się do problemów zdrowotnych. Pomocy najczęściej szukają w Internecie (aż 54%), w którym niestety poza fachowymi poradami znajduje się mnóstwo informacji niesprawdzonych lub wręcz niebezpiecznych dla zdrowia. Strach przed rozmową jest niepotrzebny – z badań przeprowadzonych przez instytut Millward Brown na zlecenie Permen wynika, że aż 86% Polek wobec problemów partnera przyjmuje postawę wpierającą i pełną zrozumienia. Starają się też pomóc, inicjując zbliżenie oraz zwiększając aktywność seksualną w łóżku.

Istnieją również leki oraz suplementy diety wspomagające erekcję. Produkty lecznicze zgodnie z definicją służą do leczenia stanów chorobowych, natomiast suplementy diety służą uzupełnianiu diety w wyselekcjonowane składniki mogące wspomagać naturalne procesy fizjologiczne sterujące erekcją. Zaletą suplementów diety jest to, że dostaniemy je bez recepty należy jednak pamiętać, że efektów nie można spodziewać się po pierwszej tabletce. Większość przeznaczona jest do regularnego i długotrwałego stosowania.. W tego typu preparatach najczęściej znajdują się składniki pomagające zwiększyć wydolność układu naczyniowego (aminokwas L-arginina), wspomagające krążenie i pozytywnie wpływające na wzrost stężenia testosteronu (buzdyganek naziemny) oraz pobudzające organizm do aktywności fizycznej i psychicznej (żeń-szeń właściwy).

Zanim jednak zdecydujemy się zasięgnąć porady lekarza, czy na własną rękę wspomagać organizm suplementami diety, warto podzielić się naszymi obawami z partnerką. Wzmocni to obopólne zaufanie, a także naprawi i scementuje związek. Bo czasem już odrobina pikanterii jest w stanie zburzyć łóżkową rutynę, a różnego rodzaju afrodyzjaki – czy to ostrygi, czy koronki – pozwolą na nowo wzniecić ogień, który zaczął przygasać.


1 http://www.nazdrowie.pl/artykul/zaburzenia-erekcji

Źródła:

„Potencja – dane ilościowe” - badanie Millward Brown dla Permen

”Raport z badania jakościowego (Idea Blog & IDI)” - badanie „Idea Cards” zrealizowane przez Millward Brown dla Permen

http://www.webmd.com/erectile-dysfunction/features/impotence-imposes-on-relationships

http://www.euroclinix.pl/infografika-impotencja-wsrod-polakow.html

https://portal.abczdrowie.pl/zaburzenia-erekcji