Wspomaganie erekcji - właściwa suplementacja 

Zobacz wszystkie artykuły

Dla wielu mężczyzn kłopoty z osiągnięciem wzwodu oznaczają poważny kryzys męskości. Nic dziwnego, że jak najszybciej pragną wrócić do pełnej sprawności seksualnej. Czy istnieją skuteczne środki na potencję? Czy jest możliwe wzmocnienie erekcji?

Przyczyny problemów z uzyskaniem lub utrzymaniem wzwodu mogą być różne – zarówno natury psychologicznej, jak również wynikające z przebytych chorób czy przewlekłych schorzeń. Proces leczenia dostosowywany jest indywidualnie do każdego pacjenta – w zależności od przyczyn kłopotów z erekcją. Dopiero po szczegółowym wywiadzie lekarze zalecają zmianę trybu życia lub odpowiednią terapię farmakologiczną (leki pierwszego, drugiego rzutu i hormonalne), psychoterapię oraz/lub „metodę małych kroków”.

Problemy z erekcją na tle psychologicznym – co robić?

Badania pokazują, że w około 20% przypadków kłopoty ze wzwodem mają podłoże psychologiczne1. W badaniu przeprowadzonym wśród mężczyzn borykających się z problemami braku erekcji, największa grupa (51%) wskazała stres jako przyczynę trudności z osiągnięciem wzwodu2. Bez wątpienia styl życia i oczekiwania, jakie są stawiane przed mężczyznami, przekładają się na problemy w sferze seksualnej.

Postępowanie w przypadku psychogennych problemów z erekcją zależy przede wszystkim od indywidualnych uwarunkowań tej dysfunkcji u konkretnego pacjenta. Zwykle pierwszym krokiem jest rozmowa z seksuologiem i trafna identyfikacja przyczyn zaburzeń oraz czynników stresogennych. Kolejnym krokiem może być psychoterapia, a także terapia dla par.

Psychoterapia oraz środki na potencję często występują równolegle w terapii. Lekarze specjaliści (seksuolog, urolog, psycholog) zawsze biorą pod uwagę zarówno kondycję fizyczną, jak i psychiczną pacjenta, a także styl życia, jaki prowadzi3.

Poprawa potencji metodą małych kroków: dieta i suplementy

Stres, zmęczenie, używki, zła dieta, pośpiech – współcześni mężczyźni są narażeni na wiele czynników mogących negatywnie wpłynąć na erekcję. Stopniowa ich eliminacja, poprawa nawyków życiowych oraz odpowiednia suplementacja nazywana jest metodą „małych kroków”. Metoda ta ma za zadanie poprawić ukrwienie organizmu, sprawność fizyczną i reakcję układu nerwowego.

Elementem metody małych kroków jest odpowiednia dieta na potencję. Obejmuje białka pochodzenia zwierzęcego bogate w l-argininę, błonnik i tłuszcze roślinne. Jej uzupełnieniem są suplementy diety na potencję oraz regularne ćwiczenia fizyczne.

Inne środki na potencję – tabletki, zioła, zastrzyki?

Działanie środków na poprawę potencji zwykle polega na zwiększeniu przepływu krwi do penisa, np. poprzez rozszerzenie ścian naczyń krwionośnych.

W terapii farmakologicznej dobranej przez lekarza odpowiednio do rodzaju i stopnia nasilenia dolegliwości stosowane są leki pierwszego rzutu (zaliczamy do nich preparaty doustne), leki drugiego rzutu, czyli aplikowane bezpośrednio do cewki moczowej lub poprzez iniekcję do ciał jamistych (zastrzyki w prącie).

Ze szczególną ostrożnością podchodźmy do produktów obiecujących natychmiastowe efekty, a których składu czy pochodzenia nie jesteśmy pewni. Na portalach aukcyjnych często spotkamy oferty preparatów ziołowych, obiecujące natychmiastową poprawę kondycji seksualnej. Warto wnikliwie analizować poszczególne metody i z dystansem podchodzić do magicznych tabletek sprzedawanych w Internecie. Oczywiście wiele renomowanych suplementów ma w swoim składzie naturalne składniki, ale ich receptura jest wynikiem badań i testów. Samo zmieszanie ze sobą kilku naturalnych składników nie gwarantuje poprawy potencji.


1 Za http://umm.edu/health/medical/reports/articles/erectile-dysfunction

2 Za „Potencja – dane ilościowe” Badania Walmark dla Permen

3 Za Rabijewski M. Zaburzenia erekcji, etiologia i leczenie, Przegląd Urologiczny, 2006/4 (38)